Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Wa 1288/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Sędziowie WSA Jacek Fronczyk, Janusz Walawski, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2011 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na stopień służbowy w korpusie podoficerów Służby Celnej - oddala skargę

Uzasadnienie

Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpatrzeniu odwołania T. K. od decyzji (aktu mianowania) Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2009 r. na stopień służbowy [...] w korpusie [...] Służby Celnej, utrzymał w mocy tę decyzję w zakresie określenia korpusu.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Szef Służby Celnej podniósł, że w dniu [...] listopada 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] , na podstawie art. 223 ust. 1 i 5 i art. 115 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323), z dniem [...] listopada 2009 r. mianował T. K. na stopień służbowy [...] w korpusie [...] Służby Celnej.

Od aktu tego T. K. złożył, przy piśmie z dnia 16 listopada 2010 r. odwołanie, w którym wniósł o uchylenie aktu mianowania w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji oraz o wskazanie, że przy ponownym rozpatrzeniu sprawy należy wziąć pod uwagę dyspozycję art. 223 ust. 3 pkt 2 ustawy o Służbie Celnej.

W odwołaniu T. K. zarzucił organowi naruszenie przepisów art. 6, art. 7 kpa, art. 7 Konstytucji RP oraz art. 223 ust. 3 pkt 2 ustawy o Służbie Celnej poprzez nieprawidłową wykładnię zwrotu "przed dniem wejścia w życie ustawy". Ponadto wskazał, że pełnił służbę od grudnia 2006 r. do lutego 2008 r. jako zastępca kierownika zmiany w Oddziale Celnym Towarowym [...] Urzędu Celnego [...] oraz od marca 2008 r. do lipca 2009 r. jako kierujący Sekcją Zgłoszeń Celnych i Procedur Uproszczonych w Oddziale Celnym [...] , co było związane z podporządkowaniem funkcjonariuszy celnych. Zatem służba na wskazanych stanowiskach związana była wprost z podporządkowaniem innych funkcjonariuszy i pracowników sekcji i zmiany. Dodatkowo T. K. zarzucił Dyrektorowi Izby Celnej w [...] , że za podstawę swojego rozstrzygnięcia przyjął interpretację Dyrektora Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów zawartą w piśmie z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] . Podsumowując T. K. stwierdził, iż spełnił przesłanki do mianowania na stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej. Dlatego też zaskarżona decyzja (akt mianowania) rażąco narusza przepisy postępowania administracyjnego i prawa materialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00