Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Po 429/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Roman Wiatrowski Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2011r. sprawy ze skargi I. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] I B złożyła do Dyrektora Izby Skarbowej wniosek o wstrzymanie wykonania wydanych przez ten organ decyzji z dnia [...].:
- Nr [...], uchylającej w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] ustalającą zryczałtowany podatek dochodowy za 2001 rok w kwocie [...] od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów i ustalającej zobowiązanie podatkowe w wysokości [...],
- Nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] ustalającą zryczałtowany podatek dochodowy za 2002 rok w kwocie [...] od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.
W uzasadnieniu podatniczka podniosła, że kwoty wskazane w powyższych decyzjach znacznie przekraczają jej aktualne możliwości finansowe, i że nie posiada dostatecznych środków finansowych na ich pokrycie. Zaznaczyła, że prowadzi działalność gospodarczą (lombard), a przedsiębiorstwa z tej branży znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Podatniczka wskazała, że z powodu spadku rentowności tego typu działalności, cały czas ponosi straty i w celu utrzymania się na rynku zmuszona jest nawet "dokładać do interesu". Skarżąca podkreśliła także, że jest jedynym żywicielem rodziny. Ma na utrzymaniu dzieci, a to wiąże się ze znacznymi wydatkami. Podatniczka podniosła również, że spłacenie przez nią kwot wskazanych w decyzjach nie jest możliwe. Natomiast przeprowadzenie egzekucji należnego zobowiązania mogłoby spowodować konieczność zaprzestania prowadzenia działalności i ogłoszenia upadłości firmy, co w konsekwencji wiązałoby się z dokonaniem zwolnień i obowiązkiem ponoszenia przez Skarb Państwa dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem bezrobotnych, w szczególności zasiłków i składek ZUS.