Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Go 482/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi A.S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty legalizacyjnej I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej A.S. kwotę 2.150 zł (dwa tysiące sto pięćdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako : PINB ) na podstawie przepisu art. 49 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. nr 98 poz. 1071 ze zm.), ustalił A.S. opłatę legalizacyjną w wysokości 125 000 zł za wykonanie dobudowy tarasu do budynku mieszkalnego usytuowanego przy ul. [...], na działce nr [...] z pouczeniem o obowiązku jej wniesienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia w kasie Urzędu Wojewódzkiego lub na wskazany rachunek bankowy Urzędu Wojewódzkiego.
W uzasadnieniu postanowienia organ wyjaśnił, iż wszczął postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych w budynku przy ul. [...] dz. Nr [...], zawiadamiając strony o terminie wizji lokalnej. W toku kontroli ustalono, iż A.S. - właścicielka lokalu mieszkalnego nr 2 znajdującego się w w/w budynku - w 2009 r. rozpoczęła roboty budowlane polegające na wydzieleniu z pokoju mieszkalnego pomieszczeń na łazienkę, pokój i korytarz, wraz z przebudową instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Nadto do ściany szczytowej budynku dobudowany został taras murowany z płytą betonową wykończoną płytkami ceramicznymi, wykonano też otwór drzwiowy z montażem stolarki, umożliwiający komunikację między pokojem w lokalu nr 2 a wybudowanym tarasem. Organ wskazał, że inwestorka wystąpiła do Burmistrza Miasta o wydanie decyzji natomiast analiza wpisów do rejestru decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszeń zamiaru wykonania robót budowlanych wskazuje, iż nie posiada ona decyzji o pozwoleniu na budowę polegającej na dobudowie tarasu do budynku mieszkalnego usytuowanego przy ul. [...], dz. nr [...].