Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 września 2011 r., sygn. III SA/Gl 1341/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z dnia [...] r. nr [...], którą odmówiono stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. w łącznej wysokości [...] zł i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Rozstrzygnięcie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia [...] r. ([...] r. data wpływu do organu) "A" Spółka Akcyjna z siedzibą w R. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego w R. o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. w łącznej wysokości [...] zł, gdyż od [...] r. Spółka, jako producent nie jest podatnikiem podatku akcyzowego od dostaw energii elektrycznej na rzecz dystrybutora. Do wniosku załączyła deklaracje (korekty) dla podatku akcyzowego AKC-3/H za miesiące objęte wnioskiem wraz z Informacją oraz karty zużycia energii, informacje o ilości energii elektrycznej wykorzystanej na potrzeby własne, rejestry faktur sprzedaży i informacje o fakturach z energią ze źródeł odnawialnych. Załączyła także oświadczenie o ilości energii elektrycznej zużytej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu a także w celu podtrzymania tych procesów produkcyjnych w poszczególnych miesiącach 2006 r.

Opisaną argumentację Spółka oparła na braku dostosowania polskiego systemu opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej do Dyrektywy 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. UE L. Nr 283, poz. 51 z późniejszymi zm. - zwanej dalej Dyrektywa energetyczna), przy czym podkreśliła, że termin tego dostosowania upłynął z dniem 1 stycznia 2006 r. Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w konsekwencji braku implementacji dyrektywy, po upływie terminu na jej wprowadzenie staje się ona bezpośrednio skuteczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00