Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2011 r., sygn. III SA/Wa 256/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. W dniu 13 stycznia 2009 r. J. K. (dalej jako "Skarżąca", "Strona") złożyła do Ministra Finansów wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych 20% dyskonta udzielanego przez A. S.A. z siedzibą we Francji (dalej jako "A.") w związku z subskrypcją akcji tej spółki.

2. W opisie stanu faktycznego wskazano: że Skarżąca jest pracownikiem spółki A. P. Sp. z o.o., stanowiącej podmiot z grupy kapitałowej A. S.A. Skarżąca jest uprawniona do uczestnictwa w programie akcjonariatu pracowniczego pod nazwą A. S. (dalej jako "Program"), którego celem jest subskrypcja akcji emitowanych w ramach podwyższenia kapitału zakładowego A. przeznaczona dla pracowników grupy A., uprawnionych do objęcia tych akcji na podstawie stosownych uchwał w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego. Skarżąca mogła dokonać wyboru wariantu Programu, w którym chce uczestniczyć, tj. wariantu A. T. oraz Wariantu CLASSIC. W obu tych wariantach Skarżąca uprawniona była do subskrypcji akcji A. za pośrednictwem funduszu zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe (nazwa francuska: Fonds Commun de Placement d''Entreprise FCPE), instytucji powszechnie stosowanej we Francji dla realizacji programów akcjonariatu pracowniczego, która inwestuje pieniądze uczestników dokonując subskrypcji akcji A. S.A. na ich rzecz oraz w ich imieniu. Fundusz ten został utworzony we Francji zgodnie z prawem francuskim, i w świetle aktualnie obowiązujących we Francji przepisów nie ma osobowości prawnej. Celem demonstracji bieżącej wartości inwestycji oraz jej zmian w czasie Skarżąca otrzyma jednostki uczestnictwa w funduszu FCPE, których wartość odpowiada wartości akcji A. subskrybowanym z wkładu Skarżącej. Akcje subskrybowane w ramach wariantu A. T. oferowane były Skarżącej po cenie równej średniej cenie otwarcia akcji A. na paryskiej giełdzie papierów wartościowych (znanej jako Eurolist stock market Euronext Paris) z 20 dni giełdowych poprzedzających datę fixingu przypadającego na dzień 26 marca 2009 r. ("Cena Referencyjna"), z 20% dyskontem ("Cena Subskrypcyjna"). Liczba jednostek uczestnictwa odpowiada liczbie akcji subskrybowanych przez fundusz FCPE w imieniu i na rzecz Skarżącej. Jednostki uczestnictwa funduszu FCPE oraz akcje A. nie mogą być zbywane przez okres blokady inwestycji trwający 5 lat. Wartość jednostek uczestnictwa będzie ulegała zmianom odpowiadającym fluktuacjom cenowym akcji A.. Po upływie okresu blokady Skarżąca może umorzyć swoje jednostki uczestnictwa otrzymując w zamian środki pieniężne lub akcje A.. Umorzenie jednostek będzie miało formę odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa przez Skarżącą na rzecz funduszu FCPE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00