Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Kr 169/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Niecikowski Sędziowie : Sędzia WSA Małgorzata Brachel-Ziaja Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi A.R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 24 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia do stanu poprzedniego skargę oddala.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiat N. decyzją z dnia [...] sierpnia 2006r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 50a pkt 2 w związku z art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz art. 104 kpa, nakazał inwestorowi A.R. doprowadzenie remontowanych i przebudowywanych pomieszczeń lokalu znajdujących się na I piętrze budynku mieszkalno - usługowego "[...]" zlokalizowanego przy ul. [...] w K. do stanu poprzedniego, tj. stanu z dnia 27 sierpnia 2005r. opisanego w przedłożonej inwentaryzacji oraz ekspertyzie technicznej. PINB określił, że w tym celu należy wykonać rozbiórkę ścian działowych pomieszczenia łazienki oraz skucie tynków ścian do stanu opisanego w inwentaryzacji.
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że pismem z dnia 9 sierpnia 2005r. P.S. powiadomił, iż w budynku mieszkalnym zlokalizowanym w K. przy ul. [...] prowadzone są bez stosownego pozwolenia prace budowlane, które ingerują w elementy konstrukcyjne budynku i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego tego budynku, mogąc doprowadzić do powstania katastrofy budowlanej. 12 sierpnia 2005r. podczas czynności kontrolnych w terenie ustalono, że w lokalu znajdującym się na I piętrze budynku mieszkalno - usługowego [...]" zlokalizowanego przy ul. [...] w K. prowadzone były roboty budowlane polegające na remoncie i przebudowie pomieszczeń mieszkalnych, w ramach których wykonano: skucie tynków ścian i sufitów, remont warstwy podłogowej stropu (usunięto starą warstwę nad stropem i wyrównano powierzchnię chudym betonem ok. 7 cm, ułożono folię + styropian 8-10 cm oraz położono wylewkę zbrojoną 8-10 cm), zwężono otwory drzwiowe i wykonano nowe nadproża, zamurowano jeden otwór drzwiowy pomieszczenia, zamurowano również otwór drzwiowy w pomieszczeniu od strony podwórza. Stwierdzono także wykonanie nowej wewnętrznej instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej i c.o. W pomieszczeniu mieszkalnym wykonana została zaś część ścianki działowej w celu wydzielenia łazienki. Wstępne oględziny i ocena wykonanych robót nie wykazały, aby wykonane prace stwarzały zagrożenie dla życia i zdrowia pozostałych mieszkańców budynku. Ustalono także, że inwestorem prowadzonych robót jest A.R. , który oświadczył, że roboty budowlane rozpoczął w lipcu 2005r., nie posiadając pozwolenia na ich wykonanie. Obiekt, w którym prowadzone były roboty budowlane, nie był objęty opieką konserwatorską ani wpisany do rejestru zabytków.