Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Gd 451/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia 21 marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 października 2010r. Prezydent odmówił uchylenia własnej decyzji z dnia 8 maja 2009r. udzielającej K. W. pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do ziemi wód opadowych i roztopowych pochodzących ze zlewni obejmującej powierzchnię dachu wiaty nad stanowiskami oraz dróg dojazdowych do stanowisk myjni samochodowej, zlokalizowanej w granicach działki nr ew. [...] w obrębie [...] przy ul. N. [...] w B.

Decyzja została wydana na podstawie art. 151 §1 pkt 1, art. 145 §1 pkt 4 i art.146 §2 Kpa, po przeprowadzeniu postępowania wznowionego na wniosek E. C. oraz reprezentowanych przez nią osób, tj. M. B., J. L., C. L., J. L., K. D., i K. B.-W..

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że wnioskodawczyni nie dochowała terminu do złożenia wniosku o wznowienie, gdyż informację o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego podano do publicznej wiadomości w dniu 17 kwietnia 2009r. poprzez zamieszczenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Nadto, wskazując na art. 28 Kpa, stwierdził, że ani E. C., ani też reprezentowane przez nią osoby nie mogą zostać uznane za strony postępowania w sprawie udzielenia K. W. pozwolenia wodnoprawnego. Tym samym kwestionowana decyzja nie jest dotknięta wadą wymieniona w art. 145 §1 pkt 4 Kpa. Brak podstaw do uchylenia decyzji skutkuje odmową uchylenia decyzji. Zgodnie bowiem z art. 151 §1 pkt 1 Kpa organ po przeprowadzeniu postępowania wydaje decyzję, w której odmawia uchylenia decyzji dotychczasowej, gdy stwierdzi brak podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 §1 lub 145a. Organ powołał się również na art. 146 §2 Kpa, zgodnie z którym nie uchyla się decyzji jeżeli w wyniku wznowienia mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej. Organ stwierdził, że w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów nie widzi podstaw do odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w zakresie i na zasadach określonych w decyzji z dnia 8 maja 2009r. Organ ustalił, że na działce nr [...] w odległości około 16 i 20 metrów od systemów retencyjno-rozsączających znajduje się ujęcie wody podziemnej, które stanowi jedyne źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców zlokalizowanego na tej działce budynku. W celu oceny wpływu planowanego sposobu zagospodarowania wód deszczowych z terenu inwestycji na tę studnię zobowiązano K. W. do złożenia ekspertyzy. Po uzyskaniu natomiast wyników badania jakości wody z przedmiotowego ujęcia organ uznał sporządzenie ekspertyzy za niecelowe, ponieważ próbka wody podziemnej z tego ujęcia zwierała znacznie podwyższoną ilość azotanów, zaś Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził brak przydatności tej wody do spożycia przez ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00