Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lipca 2011 r., sygn. IV SA/Wa 661/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2011 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta G. decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. przyznał P. W. odszkodowanie w postaci nałożenia na Z. w R. obowiązku bezpłatnego dostarczania wody o jakości spełniającej wymogi wynikające z odpowiednich przepisów, w ilościach niezbędnych do zaopatrzenia potrzeb osobistych, domowych i gospodarczych, zgodnie z obowiązującymi normami oraz do utrzymania urządzeń wodociągowych doprowadzających wodę do posesji i wodomierza w stanie sprawnym technicznie. Zobowiązał przy tym zakład do zrealizowania odszkodowania w uzgodnieniu z Gminą W.

W stosunku do powyższej decyzji Starosty G., Z. w R. złożył wniosek o stwierdzenie jej nieważności.

We wniosku zakład podniósł, że decyzja Starosty G. wydana została niezgodnie z art. 186 ust. 3 ustawy Prawo wodne, gdyż określa obowiązek, ale nie ustala konkretnej wielkości odszkodowania. Ponadto Starosta wydał 50 analogicznych decyzji odszkodowawczych, bez uwzględnienia zasięgu terytorialnego oddziaływania na poziom wód gruntowych ujęcia Z. Zdaniem Z. pozwolenie wodnoprawne, z którego wywodzone są roszczenia odszkodowawcze, jest kontynuacją poprzednich pozwoleń, natomiast większość osób uprawnionych decyzjami Starosty nigdy nie korzystała i nie korzysta z własnego ujęcia. Aktualnie zakład dostarcza wodę bezpłatnie wszystkim uprawnionym wadliwymi decyzjami "bez jakichkolwiek ograniczeń ilościowych z uwagi na to, że nie sposób jest samemu zobowiązanemu ustalić wysokość zobowiązania". Podsumowując, Zakład we wniosku podniósł, że istotą sprawy jest ustalenie konkretnej wysokości odszkodowania i to wcale nie mierzoną określoną sumą pieniędzy, lecz wielkością dostarczanej bezpłatnie wody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00