Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. I SA/Sz 363/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lipca 2011 r. sprawy ze skargi A. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...]Samorządowe Kolegium Odwoławcze - działając na podstawie art. 228 § 1 pkt 2 i art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), w sprawie z odwołania A W od decyzji z dnia [...] r. nr [...], odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Wójta Gminy K z dnia [...] r. nr [...]ustalającej A W roczny limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego i kwotę zwrotu podatku oraz odmawiającej zwrotu podatku - stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
W uzasadnieniu postanowienia Kolegium wskazało, że w dniu 20 lipca 2010 r. nastąpiło doręczenie A W ww. decyzji SKO z dnia [...] r., poprzez dwukrotne awizowanie pisma.
Podaniem z dnia 15 grudnia 2010 r., nadanym w placówce pocztowej w tym samym dniu, A W wniosła odwołanie od decyzji SKO wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.
Postanowieniem z dnia [...]r. SKO odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie, Kolegium wyjaśniło, iż na podstawie art. 228 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy - którym jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze - stwierdza w drodze postanowienia uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Postanowienie takie kończy postępowanie odwoławcze bez merytorycznego rozpoznania sprawy. Zaskarżona decyzja staje się ostateczna i nie podlega wzruszeniu w zwykłym toku postępowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right