Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. I SA/Lu 354/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer,, NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 lipca 2011 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] Minister Finansów
uznał stanowisko A za nieprawidłowe.
Wnioskiem z 12 listopada 2010 r. skarżąca Spółka zwróciła się o wydanie interpretacji w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2000.54.654 ze zm. - dalej: "pdp").
W kontekście art. 15 ust. 4 d i art. 15 ust. 4e pdp Spółka zapytała, w jakim momencie może zaliczyć opłatę wstępną z tytułu umowy leasingu do kosztów podatkowych.
W opisie stanu faktycznego podała, że 18 maja 2010 r. zawarła umowę leasingu "operacyjnego" cysterny, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej przez 36 miesięcy. Cysterna będzie jej wydana w styczniu 2011 r. W umowie Spółka zobowiązała się płacić finansującemu opłatę wstępną, opłaty leasingowe i wartość końcową. Podała, że zgodnie z ogólnymi warunkami umowy, jeżeli nabycie przedmiotu leasingu wymagać będzie zawarcia pisemnej umowy sprzedaży z dostawcą, umowa taka zostanie zawarta po dokonaniu przez korzystającego zapłaty opłaty wstępnej oraz innych uzgodnionych opłat wymaganych przed zaciągnięciem przez finansującego zobowiązań wobec dostawcy.