Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. III SA/Gl 454/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Protokolant St. sekr. sąd. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Spółka jawna w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją pierwszoinstancyjną z [...] r. o numerze [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. odmówił spółce jawnej "A" w B. zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego [...].

Postępowanie poprzedzające wydanie tej decyzji zostało wszczęte na wniosek spółki "A" złożony do organu [...] r. W trakcie postępowania strona złożyła do akt:

- oryginały faktury VAT sprzedaży samochodu wskazanego we wniosku kontrahentowi niemieckiemu firmie "B" z B.

- oryginały faktur VAT zakupu tego samochodu o od "C" S.A. z wykazaną kwotą akcyzy,

- oryginał oświadczenia nabywcy samochodu o zobowiązaniu się do wywozu samochodu w terminie 14 dni,

-oryginał listu przewozowego CMR z [...] r.

- oświadczenie strony, w myśl którego samochód wymieniony we wniosku o zwrot akcyzy został odebrany przez firmę "B" własnym transportem i na własny koszt, co oznacza, że spółka "A" nie była zleceniodawcą i nie posiada żadnych dokumentów dotyczących transportu; odbiór samochod przez ich nabywcę nastąpił w salonie sprzedaży w K.

Do stanu faktycznego wynikającego z wymienionych tu dokumentów organ pierwszej instancji zastosował art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11) w brzmieniu: Podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00