Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. IV SA/Wr 571/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia NSA Anna Moskała, Protokolant Krzysztof Caliński, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 19 maja 2011 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Rektora Uniwersytetu W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich fizyki I. oddala skargę; II. przyznaje adokatowi P. M. kwotę 295,20 (słownie: dwieście dziewięćdziesiąt pięć i 20/100) złotych, w tym 23 % VAT, od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
Uzasadnienie
W postępowaniu będącym przedmiotem kontroli sądowej A. B. (zwany w dalszej części uzasadnienia w skrócie "skarżącym") domagał się uchylenia decyzji Kierownika Studium Doktoranckiego Fizyki Uniwersytetu W. z dnia [...] o skreśleniu z listy doktorantów, w trybie art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej w skrócie jako "k.p.a.").
Sprawa była już raz przedmiotem rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Uprzednio, wyrokiem z dnia 10 listopada 2009 r. o sygn. akt IV SA/Wr 404/08 Sąd uchylił decyzję Rektora Uniwersytetu W. z dnia [...] i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Studium Doktoranckiego Fizyki Uniwersytetu W. z dnia [...] o odmowie uchylenia w trybie art. 154 k.p.a. decyzji Rektora Uniwersytetu W. z dnia [...] o skreśleniu skarżącego z listy doktorantów.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wyjaśnił, że postępowanie administracyjne poprzedzające wydanie zaskarżonych decyzji dotknięte było wadami mogącymi mieć wpływ na wynik rozstrzygnięcia, bowiem akta sprawy były niepełne, nie zawierały wszystkich dowodów zgromadzonych w postępowaniu, w tym dokumentów, na których oparto rozstrzygnięcie, a uzasadnienie decyzji nie było sporządzone zgodnie z wymogami procedury administracyjnej, nie zawierało bowiem wyczerpująco wyjaśnienia podstaw faktycznych i prawnych wydanej decyzji. Uchylając zaskarżone decyzje, Sąd zalecił przy ponownym rozpoznawaniu sprawy, aby organy administracyjne zebrały i oceniły w sposób wyczerpujący cały materiał dowodowy i sporządziły prawidłowe, tj,. wyczerpujące i zgodne z wymogami art. 107 k.p.a. uzasadnienie podjętej decyzji.