Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wr 21/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Moskała, Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi Powiatu O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi J. K. na Zarząd Powiatu O. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...]. Wojewoda D. na podstawie art. 79 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu O. Nr [...]z dnia [...]r. w sprawie rozpatrzenia skargi radnego J.K. na Zarząd Powiatu O. Uchwała została podjęta na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 11 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.). Rada Powiatu uznała skargę na Zarząd Powiatu O. za bezzasadną.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ nadzoru podniósł, że w toku badania legalności uchwały, która została przesłana pismem z dnia [...] r. stwierdził, iż uchwała Nr [...]została podjęta z istotnym naruszeniem art. 13 w związku z art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 229 pkt. 4 ustawy z dnia 11 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Wojewoda ustalił na podstawie wyciągu z protokołu z sesji Rady Powiatu O. z dnia [...] r., że podczas głosownia nad treścią uchwały obecni byli także radni będący członkami Zarządu Powiatu, którzy brali udział w głosowaniu. Zdaniem organu nadzoru głosownie radnych Rady Powiatu, będących równocześnie członkami Zarządu Powiatu, w kwestii uznania za bezzasadną skargi na Zarząd Powiatu narusza przepis art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, zgodnie z którym: "Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego." Według Wojewody Radni mieli interes prawny w tym by skargę na samych siebie (czyli zarząd) uznać za bezzasadną.