Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Wa 285/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2011 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. B. i W. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. B. i W. B. utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] orzekającą o ustaleniu wysokości i wypłacie odszkodowania za nieruchomość nabytą przez Gminę Z., oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni [...] m2, objętą decyzją Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Starosta [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. zezwolił na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie ulicy [...] jako przedłużenie ulicy [...] na odcinku od ul. [...] do ul. [..] w Z. wraz z budową [...]. Lokalizacją inwestycji objęta została m.in. nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] stanowiąca własność M. B. oraz W. B., numer księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w W. [...].

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194) nieruchomości wydzielone liniami rozgraniczającymi teren, stanowiącymi linie podziału na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycję drogowej, stały się z mocy prawa własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych - z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna. Zgodnie z art. 12 ust. 4 f tej ustawy odszkodowanie za przejęte nieruchomości przysługuje dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym nieruchomości oraz osobom, którym przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. Do ustalenia wysokości odszkodowania i jego wypłacenia stosuje się odpowiednie przepisy o gospodarce nieruchomościami. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartość nieruchomość. Jak wynika z akt sprawy Starosta [...] wszczął postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu przejęcia na własność Gminy Z. przedmiotowej nieruchomości. W celu ustalenia wysokości odszkodowania w dniu [...] kwietnia 2010 r. został sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego J. S. operat szacunkowy, w którym określono wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości na kwotę [...] zł. Pismem z dnia [...] maja 2010 r. organ poinformował strony postępowania o możliwości zapoznania się z całym materiałem dowodowym, jaki został zgromadzony w sprawie, jak również o możliwości składania pisemnych wyjaśnień i wniosków. W dniu [...] czerwca 2010 r. W. B. zapoznał się z operatem szacunkowym i oświadczył, że wnosi zastrzeżenia co do wartości oszacowanej nieruchomości, nie precyzując jednak treści tych zastrzeżeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00