Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. V SA/Wa 456/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska (spr.), Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Protokolant ref. staż. - Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia ... grudnia 2010 r. nr ... w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej; oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi z 26 stycznia 2011 r. wniesionej przez "S." Sp. z o.o. w G. (zwanej dalej: skarżącą) jest decyzja Szefa Służby Celnej z ... grudnia 2010 r. nr ... utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. zawartą w wiążącej informacji taryfowej (WIT) z ... września 2010 r. nr .. dotyczącą klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie handlowej ... Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.

Skarżąca ... czerwca 2010 r. złożyła wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej na towar o nazwie handlowej ... Wskazała, że dla tego towaru odpowiednim kodem TARIC będzie 2530 90 00 00.

Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej WIT z ... września 2010 r. zaklasyfikował ww. towar do kodu TARIC 2833 11 00 00.

Od powyższej decyzji skarżąca w piśmie z ... października 2010 r. wniosła odwołanie, w którym podniosła:

1. kwestię, iż naturalne siarczany są klasyfikowane w pozycji 2530,

2. kwestię, iż w procesie otrzymywania produktu nie ma krystalizacji,

3. opinie prof. ..,

4. opinie przedstawicieli producenta.

Szef Służby Celnej po rozpatrzeniu odwołania decyzją z ... grudnia 2010 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że proces produkcji siarczanu sodu rozpoczyna się w okresie letnim etapem przepompowywania solanki siarczanu sodu do sztucznego zbiornika. Zimą, w temperaturze poniżej 7°C na dnie zbiornika samoistnie wytrącają się kryształki tenardytu i mirabilitu, a woda jest odprowadzana z powrotem do jeziora. Mieszanina tenardytu i mirabilitu w fabryce jest podgrzewana i suszona. W wyniku tej obróbki uzyskiwany jest tenardyt - bezwodny siarczan sodu. Substancja ta jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji proszków do prania, środków czystości, a także jako surowiec do produkcji szkła. W celu ustalenia prawidłowego kodu dla określonego towaru należy w pierwszej kolejności kierować się Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury scalonej, a najważniejszą z nich jest reguła I.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00