Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 3298/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa,, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant ref. staż. Maksymilian Kulczycki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 20 lipca 2010 r. S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Skarżąca" lub "Spółka) zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkań integracyjnych i integracyjno-szkoleniowych.

We wniosku Spółka wskazała, że prowadzi działalność w zakresie usług IT, realizując projekty informatyczne, którymi zajmują się zespoły złożone z pracowników oraz pracowników i jednocześnie podwykonawców. Dostrzegając istotną potrzebę zapewnienia pracownikom i podwykonawcom możliwości nawiązania więzi, które umocnią ich wzajemną współpracę, organizuje spotkania integracyjne, w których uczestniczą pracownicy i/lub podwykonawcy. Spotkania integracyjne obejmują spotkania dla pracowników i/lub podwykonawców Spółki - jedno lub kilkudniowe wyjazdy o charakterze integracyjnym, w trakcie których organizowane są wspólne zajęcia mające na celu zwiększenie efektywności pracy zespołowej, oraz spotkania integracyjno-szkoleniowe, w trakcie których ich uczestnicy również w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe lub szkoleniach w zakresie procedur obowiązujących w Spółce. Wymieniła również spotkania integracyjne pracowników z poszczególnych jej działów, w trakcie których pracownicy wymieniają się doświadczeniami i omawiana jest bieżąca działalność operacyjna. Skarżąca wyszczególniła nadto czwartą kategorię spotkań - spotkania dla pracowników oraz podwykonawców i/lub ich osób towarzyszących (członków rodzin) w biurze Spółki, gdzie obsługę zapewnia firma cateringowa lub organizowane poza biurem (np. w restauracji). Spotkania nie mają charakteru wystawnych przyjęć. Spółka zapewnia uczestnikom posiłek oraz napoje, a czas spędzony przez pracowników i podwykonawców poświęcony jest na wzajemne poznanie się, wymianę doświadczeń. Wydatki ponoszone na organizowanie spotkań integracyjnych obejmują m.in. wynajęcie sali, usługi cateringowe i/lub gastronomiczne, koszty rejestracji fotograficznej, usługi firm zajmujących się organizowaniem integracji (tzw. "team building"), koszty szkoleń oraz koszty dojazdu uczestników i/lub noclegów. Koszty szkoleń integracyjnych finansowane są przez Spółkę z bieżących środków obrotowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00