Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Wa 446/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Szustakiewicz, Sędziowie WSA Jacek Fronczyk, Olga Żurawska - Matusiak (spr.), Protokolant spec. Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi K.B. na postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Główny Straży Granicznej postanowieniem nr [...] z [...] listopada 2009 r., działając na podstawie § 6 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2002 r. w sprawie świadectw służby i opinii o służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 81, poz. 738), odmówił uwzględnienia zażalenia K. B. (dalej jako skarżący) na postanowienie Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej z [...] października 2009 r. dotyczące odmowy sprostowania świadectwa służby.
Do wydania powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej [...] października 2009 r. wydał K. B. świadectwo służby, w następstwie uchylenia przez Komendanta Głównego Straży Granicznej, postanowieniem z [...] września 2009 r., poprzedniego świadectwa służby z 14 lipca 2009 r.
K. B. pismem z 14 października 2009 r. wystąpił do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej o sprostowanie powyższego świadectwa służby odnośnie okresu pełnienia służby, ekwiwalentu pieniężnego za urlop za 2000 r. oraz okresu pełnienia służby bez prawa do uposażenia i podstawy prawnej zwolnienia ze służby wskazanej w pkt 6. Podniósł, że po raz trzeci wydane zostało świadectwo służby, w którym nie uwzględniono konsekwencji wynikających z wyroku WSA w Warszawie z 18 grudnia 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 1643/07 odnośnie okresu służby dla celów świadectwa służby. Nie uwzględniono także faktu, że ze służby został zwolniony ostatecznie w związku z trwałą niezdolnością do służby, a nie z powodu niezgłoszenia gotowości do pełnienia służby.