Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Po 285/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. z dnia [...]2011 r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku osiedleniowego oddala skargę
Uzasadnienie
K. M. zwrócił się w dniu 31 października 2007 r. do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w J. z wnioskiem o przyznanie zasiłku osiedleniowego z tytułu przeniesienia służbowego, w wysokości 250 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Uzasadniając wniosek K. M. wyjaśnił, iż decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] 2007 r., nr [...] został przeniesiony służbowo i obowiązki na nowym stanowisku służbowym objął w dniu 8 października 2007 r. Natomiast w dniu 20 września 2007 r. miało miejsce osiedlenie się wnioskodawcy i jego rodziny w R. przy ul. J. [...], która jest miejscowością pobliską do miejscowości pełnia służby. Przesiedlenie miało miejsce w związku z przeniesieniem służbowym. K. M. oświadczył także, iż przesiedlenie nastąpiło z R. ul. L. [...].
Decyzją z dnia 14 listopada 2007 r. Dowódca Jednostki Wojskowej [...] odmówił przyznania por. K. M. zasiłku osiedleniowego z tytułu przeniesienia służbowego.
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, iż K. M. na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] 2007 r., nr [...] został przeniesiony z Jednostki Wojskowej [...] w B. do Jednostki Wojskowej [...] w J.. Obowiązki służbowe w nowym miejscu pełnienia służby objął w dniu 8 października 2007 r. Dalej organ wyjaśnił, iż zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe zasiłek osiedleniowy przysługuje żołnierzowi, który w związku z przeniesieniem służbowym przesiedlił się na pobyt stały do nowego miejsca pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. Musi istnieć związek przyczynowy i czasowy między przeniesieniem służbowym i przesiedleniem się. Natomiast z przedłożonych dokumentów wynika, iż przesiedlenie żołnierza miało miejsce w lutym 2003 r. Wnioskodawca przesiedlił się wówczas do R., ul. L. [...] i zamieszkał tam na pobyt stały. Zameldowanie się w R. przy ul. J. [...] nie pozostawało w związku z przeniesieniem służbowym - zmiana adresu nastąpiła w obrębie tej samej miejscowości. Tym samym, zdaniem organu, przesiedlenie się w 2003 r. oraz zmiana miejsca zameldowania z ulicy L. [...] w R. na ul. J. [...] w tej samej miejscowości nie pozostawało w związku z przesiedleniem służbowym.