Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Ol 149/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 listopada 2009 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

w O. odmówił stwierdzenia u J.D. choroby zawodowej - astmy oskrzelowej, wymienionej w poz. 6 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 122, poz. 851 ze zm.). W uzasadnieniu organ pierwszej instancji przedstawił przebieg zatrudnienia wnioskodawcy i ocenę narażenia zawodowego, z której wynikało, że wnioskodawca w latach 1976-1980, pracując jako laborant w Instytucie Chemizacji Rolnictwa, narażony był na drażniące opary spalanego materiału roślinnego z dodatkiem kwasu azotowego, kwasu siarkowego i perhydrolu. Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej w O. orzeczeniem z dnia 21 kwietnia 2009 r. rozpoznał u wnioskodawcy astmę oskrzelową atopową, a Instytut Medycyny Pracy w Łodzi stwierdził w orzeczeniu z dnia 4 września 209 r. u strony eozynowe zapalenie oskrzeli. W tej sytuacji brak było podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

Po rozpoznaniu odwołania strony W. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 28 stycznia 2010 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu podał, że u odwołującego się nie wystąpiło uczulenia na alergeny zawodowe, lecz eozynowe zapalenie oskrzeli. Dla stwierdzenia choroby zawodowej niezbędne było natomiast orzeczenie przez właściwą placówkę służby zdrowia istnienia występującego schorzenia jako choroby zakwalifikowanej do odpowiedniej pozycji wykazu chorób zawodowych. Tego warunku odwołujący się jednak nie spełnił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00