Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Kr 1048/10
1. Ustawodawca w art. art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) nie wskazał na konkretne przeszkody u osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, które uprawniałyby do starań o świadczenie pielęgnacyjne osób innych niż spokrewnionych w pierwszym stopniu.
2. Bezspornym jest, że zły stan zdrowia osób spokrewnionych w pierwszym stopniu może stanowić przeszkodę w sprawowaniu przez nich opieki, co umożliwia starania o świadczenie pielęgnacyjne osób zobowiązanych do alimentacji w dalszej kolejności. Nie mniej ustawodawca nie wykluczył jako przeszkody w opiece nad osobą tego wymagającą innych przyczyn, w tym pozostawania w zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności, co z kolei otwiera drogę do starań o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom zobowiązanym do alimentacji w dalszej kolejności, oczywiście pod warunkiem, że osoby te faktycznie świadczą osobistą opiekę w takim zakresie, który uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Bożenna Blitek ( spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi N. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 16 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
20 maja 2010 r. N. S. lat 20 zamieszkała w A nr 7 złożyła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad babcią J. K. lat 72 zamieszkałą w A nr 95. Do wniosku dołączono m.in.: 1) zaświadczenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o uczęszczaniu wnioskodawczyni na I rok niestacjonarnych studiów o kierunku pedagogika, 2) oświadczenie o godzinach w jakich odbywają się zajęcia na Uczelni - 4 godziny popołudniowe w piątek, 9 godzin w sobotę i 3 godziny w niedzielę, 3) odpis aktu zgonu A. K. - męża J. K., 4) odpis aktu urodzenia wnioskodawczyni, 5) odpis aktu małżeństwa matki D. S. z domu K., córki J. K., 6) orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji J. K., 7) zaświadczenie o pozostawaniu w zatrudnieniu córki J. K. - D. Ś. zamieszkałej w A nr 95, 8) zaświadczenie o pozostawaniu w zatrudnieniu drugiej córki J. K. - D. S., matki wnioskodawczyni, 9) fragment decyzji ZUS o pobieraniu przez J. K. dodatku pielęgnacyjnego, 10) zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy o niefigurowaniu wnioskodawczyni w rejestrze bezrobotnych tego Urzędu.