Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Gl 213/11

1. Przewidziana w art. 48 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnuia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) instytucja odraczania terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego nie znajduje zastosowania do terminu , o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

2. Terminy, o jakie chodzi w art. 48 O.p., to nie wszystkie terminy materialnoprawne, lecz tylko takie. które zostały przewidzane dla dokonania czynności.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi D.K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. oddala skargę

Uzasadnienie

Interpretacją z dnia [...] nr [...] Minister Finansów, działając na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: "O.p.") oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), stwierdził, że zaprezentowane we wniosku o wydanie interpretacji stanowisko D. K., dotyczące podatku od spadków i darowizn w zakresie skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu Minister Finansów nawiązał do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Wnioskodawca podał w nim, że został spadkobiercą swojego zmarłego w dniu 22 lutego 2007 r. wuja, co zostało stwierdzone postanowieniem, które uprawomocniło się w dniu 16 października 2007 r. W skład spadku wchodziło m.in. prawo do mieszkania, spadkodawca zobowiązał jednak spadkobiercę zapisem do użyczenia mieszkania jego żonie, a z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokalu - do ustanowienia na jej rzecz dożywotniego użytkowania. Wnioskodawca podkreślił, że należy do drugiej grupy podatkowej, że "nigdy nie był i nie jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego", ponieważ "jest to jego pierwsze mieszkanie w życiu" oraz że w związku z tym chciałby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn" przewidzianej w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.). Nie może jednak spełnić jednej z przesłanek określonych w tym przepisie, tj. zamieszkać w lokalu mieszalnym otrzymanym w spadku, gdyż nie ma do niego dostępu - lokal jest zamieszkały przez żonę spadkodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00