Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 maja 2011 r., sygn. IV SA/Po 68/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Maciej Dybowski (spr.) WSA Donata Starosta Protokolant st.sekr.sad. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2011 r. sprawy ze skarg M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada [...] r. nr: [...] w przedmiocie zasiłku stałego decyzje nr: [...],[...] w przedmiocie zasiłków celowych oddala skargi

Uzasadnienie

A. Działający z upoważnienia Burmistrza J. Zastępca Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. (dalej Dyrektor MGOPS albo organ I instancji), decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] (dalej decyzja nr [...]), na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. 2000 r., nr 98 poz. 1071 ze zm., dalej kpa) oraz art. 3 ust. 4, art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 11 ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. 2009 r., nr 175, poz. 1362 ze zm., dalej ups), § 2 i § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 kwietnia 2005 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. nr 77, poz. 672 ze zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2009 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. nr 127, poz. 1055 ze zm.) odmówił udzielenia M. W. (dalej Wnioskodawca, Odwołujący albo Skarżący) pomocy finansowej w formie zasiłku stałego z powodu braku współdziałania z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej ( dalej MGOPS).

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że Wnioskodawca uniemożliwił pracownikowi MGOPS przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania w dniu [...] października 2010 r. o godz. 14oo, a tym samym dokonania oceny swej aktualnej sytuacji materialno - bytowej, która jest niezbędna do ustalenia uprawnień by otrzymać tę formę pomocy. Zasiłek stały przysługuje pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie, są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (art. 37 ust. 1 pkt 2 ups). Oceny, czy osoba lub rodzina kwalifikuje się do świadczeń z pomocy społecznej dokonuje się przez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego (rodzinnego; art. 107 ust. 1 ups). Do jego przeprowadzenia niezbędna jest współpraca osoby ubiegającej się o pomoc. Bez tego współdziałania ustalenie sytuacji materialno-bytowej rodziny jest niemożliwe. Zgodnie z art. 4 ups, osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnych sytuacji życiowych. Wnioskodawca uniemożliwia organowi I instancji przeprowadzenie wywiadu środowiskowego od 2003 r., wiele razy zwracając się z wnioskami o pomoc. Organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 11 ust. 2 ups, brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej może być powodem odmowy udzielenia pomocy. Na wezwanie MGOPS Wnioskodawca nie dostarczył żadnych brakujących dokumentów mających wpływ na udzielenie pomocy. Bierna sytuacja w zachowaniu Wnioskodawcy (brak współdziałania z pracownikiem MGOPS, uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i brak jakichkolwiek dokumentów) spowodowała odmowę udzielenia pomocy (k. 14 akt administracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00