Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 maja 2011 r., sygn. II SA/Lu 172/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec,, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 maja 2011 r. sprawy ze skargi R. P. i S. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2010 r., wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm., dalej zwanej Prawo budowlane), po ponownym rozpatrzeniu wniosku R. i S. P. o nakazanie usunięcia odcinka rury kanalizacyjnej usytuowanego na działce nr [...], stanowiącego włączenie instalacji kanalizacyjnej z budynków mieszkalnych jednorodzinnych usytuowanych na działkach nr [...] i [...] przy ul. M. w Ł. do studzienki kanalizacyjnej usytuowanej na działce nr [...]9, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. P. odmówił nakazania rozbiórki przedmiotowego odcinka rury kanalizacyjnej.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż wnioskiem z dnia 23 września 2009 r. R. i S. P. wystąpili do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. P. o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie usunięcia przyłącza kanalizacyjnego znajdującego się na ich działce nr [...] przy ul. M. w Ł. W uzasadnieniu wniosku wskazano, iż przyłącze kanalizacyjne zostało wykonane nielegalnie, a ponadto dwaj właściciele sąsiednich nieruchomości odprowadzają ścieki ze swoich budynków powyższym przyłączem do sieci kanalizacyjnej usytuowanej w pasie drogowym.
Rozstrzygając o zasadności przedmiotowego wniosku, organ w pierwszej kolejności podniósł, iż definicja przyłącza kanalizacyjnego zawarta została w przepisie art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858), w myśl którego, przyłącze kanalizacji ściekowej stanowi odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku, do granicy nieruchomości gruntowej. Z kolei, jak wskazał organ, Prawo budowlane definiuje przyłącze kanalizacyjne jako urządzenie budowlane związane z obiektem stanowiące urządzenie techniczne zapewniające możliwość korzystania z obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.