Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 maja 2011 r., sygn. I SA/Bk 764/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz (spr.), Sędziowie sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, sędzia WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 maja 2011 r. sprawy ze skargi I. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] października 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2008 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] sierpnia 2010 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. dokonał I. C., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą A. [...] (dalej przywoływanej również jako "skarżąca"), innego rozliczenia podatku od towarów
i usług za okresy od kwietnia do grudnia 2008 r. aniżeli zadeklarowane przez podatniczkę.
Organ I instancji stwierdził przede wszystkim, że skarżąca błędne zakwalifikowała świadczone przez siebie usług pod nazwą "występ kabaretu", "występ autorski kabaretu", "występ zespołu" i "oprawa artystyczna imprezy" do grupy PKWiU ex 92 i sprzedaż w/w usług ze stawką 7% i zwolnioną, podczas gdy mieszczą się one w grupie PKWiU ex 74 i podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT.
Z ustaleń organu wynika ponadto, że strona zawyżyła podatek naliczony w maju, czerwcu i wrześniu 2008 r., wynikającego z faktur dokumentujących zakup odzieży, portfela na płyty, obuwia damskiego, maszynek do golenia, toreb i artykułów spożywczych. Ponadto strona błędnie zaksięgowała 5 faktur dokumentujących zakup usług noclegowych i gastronomicznych dla 106 osób w hotelu, zawyżając tym samym podatek naliczony za maj, lipiec i październik 2008 r. z uwagi na fakt, iż nie świadczyła w 2008 r. usług turystyki ani przewozu osób i nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia usług gastronomicznych i noclegowych. Skarżąca błędnie zaksięgowała również w maju 2008 r. fakturę korygującą nr 6/2008 z 12 czerwca 2008 r.