Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. III SA/Wa 2122/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant st. sekr. sądowy Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. z siedzibą w N. na postanowienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie kontynuowania czynności kontrolnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r. 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na rzecz I. Sp. z o.o. z siedzibą w N. kwotę 340 zł (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej 19 maja 2010 r. wszczął, w I. Sp. z o.o. (zwanej dalej Skarżącą albo Spółką), kontrolę podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r. Kontrola ta została wszczęta w toku postępowania kontrolnego prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, ze zm.), zwanej dalej u.k.s.

W sprzeciwie na czynności kontrolne Skarżąca podniosła, że zostały naruszone przepisy art. 79 oraz 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), zwanej dalej "u.s.d.g. bowiem Dyrektor UKS w Warszawie podjął i wykonał czynności kontrolne pomimo braku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli oraz przekroczył dopuszczalny czas trwania kontroli, wynoszący w jednym roku kalendarzowym 24 dni robocze.

W uzasadnieniu sprzeciwu Skarżąca Spółka wyraziła stanowisko, że warunek zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli musi być spełniony także w przypadku podjęcia kontroli podatkowej w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego, w myśl art. 13 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej, gdyż w wyniku wszczęcia kontroli podatkowej zostaje wszczęte inne postępowanie (choć w ramach dotychczas prowadzonego), które regulują częściowo odmienne przepisy prawa. Dlatego też, zdaniem Spółki, zawiadomienie o którym mowa w art. 79 u.s.d.g. jest warunkiem koniecznym do jego wszczęcia. Skarżąca podniosła również, że do postępowania kontrolnego stosuje się przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w związku z tym, limit czasu trwania kontroli określony w art. 83 ust. 1 pkt 3 tej ustawy został przekroczony. Wszczęta więc kontrola podatkowa, nie tylko jest kolejnym postępowaniem, ale postępowaniem, które nie może być prowadzone ze względu na wcześniejsze wyczerpanie limitu czasu trwania kontroli u przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00