Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Sz 931/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant Anna Świątek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług 1. oddala skargę 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adw. A.K. kwotę [...] powiększoną o podatek od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną po rozpatrzeniu odwołania W W, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] r. nr [...], określającą wyżej wymienionej kwoty podatków należnych z tytułu importu samochodu osobowego, tj. kwotę podatku akcyzowego w wysokości [...]zł oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości [...]zł.
Z uzasadnienia decyzji Dyrektora Izby Celnej wynika, że w dniu 28.11.2005 r., działający z upoważnienia Wy W, jej syn T W, zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu, używany samochód osobowy marki [...][...]o nr nadwozia [...], rok produkcji 1999, wyposażony w silnik o zapłonie iskrowym o pojemności 1.781 cm3. W zgłoszeniu celnym wartość celna pojazdu została zadeklarowana w wysokości [...] zł, w oparciu o cenę transakcyjną wynikającą z rachunku [...] z [...]r. w wysokości 300 CHF i zadeklarowane koszty transportu poniesione do miejsca wprowadzenia towaru na obszar celny Wspólnoty w wysokości 20 CHF. Towar, po objęciu procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu, został zwolniony w dniu 28.11.2005 r.
W trakcie kontroli postimportowej, organ celny, w oparciu o przedłożone dokumenty sprzedaży oraz informacje o cenach rynkowych pojazdów tego typu (w styczniu 2007 r. była to wartość 20.000 CHF), zawartych na szwajcarskich stronach internetowych, stwierdził, iż zachodzi rażąca rozbieżność pomiędzy wartością zadeklarowaną w zgłoszeniu celnym, a wartością rynkową takich pojazdów, wynosząca 6800 %. Na tej podstawie organ powziął wątpliwość, czy kwota wynikająca z rachunku o nr 53126 jest ceną faktycznie zapłaconą za sprowadzony samochód.