Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2011 r., sygn. VII SA/Wa 2468/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Miron, , Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, Sędzia WSA Izabela Ostrowska (spr.), Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2011 r. sprawy ze skargi Z. C. i S. C. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2010r., znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

VII SA/Wa 2468/10

UZASADNIENIE

Wojewoda [...] decyzja z dnia [..] sierpnia 2010r., działając na podstawie art. 158 § 1 w związku z art. 156 § 1 kpa, po rozpatrzeniu wniosku Z. i S. C.- odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Starosty B. z dnia [...] października 2009r. wnoszącej sprzeciw do zamiaru budowy budynku gospodarczego o wymiarach 5,50m x 4,50m na działce nr [...] przy ul. [...] w B.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, decyzja Starosty B. z dnia [...] października 2009 r., znak: [...] wnosząca sprzeciw do zamiaru budowy budynku gospodarczego w wymiarach 5,50m x 4,50m na terenie działki nr [...] przy ul. [...] w B., na podstawie art. 30 ust.6 pkt 2 Prawa budowlanego, została wydana według właściwej podstawy prawnej tj. na podstawie obowiązującego w dacie wydania prawa materialnego. Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 Prawa budowlanego właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy. Za inne przepisy należy uznać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż nie zostały zachowane odległości od sąsiedniej działki nr [...]. Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego procedurze zgłoszenia podlegają jedynie wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 m2 przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Tymczasem z załączonego do zgłoszenia szkicu wynika, że przedmiotowa inwestycja nie spełnia w/w wymagań, ponieważ nie stanowi zabudowy wolnostojącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00