Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 marca 2011 r., sygn. II SA/Lu 74/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec,, Sędzia NSA Krystyna Sidor (spr.), Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 lutego 2011 r. sprawy ze skargi Rady Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nieważności uchwały organu gminy w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub najmu oddala skargę

Uzasadnienie

Rada Miasta Świdnik podjęła w dniu 28 października 2010 r. na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.- zwanej dalej u.s.g.) w zw. z art. 13 ust. 1, art. 34 ust. 6 i art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 - zwanej dalej u.g.n.) uchwałę Nr LIX/400/2010 w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata.

Następnie Wojewoda Lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 6 grudnia 2010 r. stwierdził nieważność ww. uchwały w części obejmującej § 7 w brzmieniu "za cenę nie niższa niż jej wartość ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego", § 10 oraz § 11 ust. 1-3.

W ocenie Wojewody brak jest podstaw prawnych do zamieszczenia w § 7 uchwały wyrażenia określającego, iż najemcom i dzierżawcom lokali użytkowych władających nimi na podstawie umów trwających nieprzerwanie co najmniej 5 lat, przysługuje pierwszeństwo nabycia tych lokali na własność za cenę nie niższą niż wartość ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 6 u.g.n. rada gminy w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy może przyznać w drodze uchwały, pierwszeństwo w nabywaniu lokali ich najemcom lub dzierżawcom, z wyłączeniem nieruchomości, o których mowa w art. 57 ust. 1, art. 60 ust. 1 i art. 60a ust. 1. Konsekwencją przyznania takiego pierwszeństwa nabycia nieruchomości jest uprawnienie do nabycia tych nieruchomości przez najemcę (dzierżawcę) bez przetargu. Jednakże w myśl art. 34 ust. 5 osoby, o których mowa w ust. 1 i ust. 6, korzystają z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie. A zatem sposób określenia ceny lokalu nabywanego przez osobę, której przyznano pierwszeństwo określa sama ustawa. zasady ustalania ceny w trybie bezprzetargowym uregulowano w art. 67 ust. 3 u.g.n., który stanowi, iż cenę sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00