Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 marca 2011 r., sygn. I SA/Ke 113/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec,, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 marca 2011r. sprawy ze skargi Z.P. PPHU "D." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2005r. oddala skargę.
Uzasadnienie
1.1 Decyzją z dnia [...]. nr: [...]Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...]. o nr [...]określającą P.P.H.U. D. Z. P. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za maj 2005r. w kwocie 1.335 zł.
1.2 W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym D. Z. P. prowadzona była kontrola w zakresie podatku akcyzowego. Z kontroli tej wynika, że firma nie złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w K. zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego. Kontrolowany podmiot w okresie od 1 maja 2005r. do 31 grudnia 2005r. dokonywał zakupu oleju opałowego lekkiego zabarwionego na kolor czerwony i oznakowanego markerem oraz oleju opałowego S niskokrzepnącego niebarwionego, w firmie D.-E. Sp. z o.o. w W. oraz w firmie K. Sp z o.o. w R..
1.3 W toku kontroli podatkowej w dniu 23 stycznia 2006r. kontrolujący przeprowadzili czynności sprawdzające u kontrahenta kontrolowanego tj. w firmie D.-E. Sp. z o.o. w W., w zakresie prawidłowości i rzetelności dokumentów księgowych dotyczących transakcji sprzedaży oleju opałowego. W wyniku kontroli sprawdzającej nie stwierdzono nieprawidłowości w ewidencji transakcji handlowych pomiędzy firmami. Kontrolujący ustalili, że w/w firma w okresie objętym kontrolą dokonywała sprzedaży oleju opałowego lekkiego i oleju opałowego ciężkiego dla P.P.H.U. D. Z. P.. Przeprowadzone czynności sprawdzające potwierdziły rzetelność sprzedaży oleju jak również fakt, że wystawione przez firmę D.-E. faktury sprzedaży dokumentują rzeczywistą ilość zakupionego przez firmę D. oleju opałowego. W treści faktur VAT oleju opałowego wystawionych przez firmę D.-E. dla firmy D. widnieje adnotacja, iż w wartości faktury VAT jest zawarta kwota podatku akcyzowego.