Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 marca 2011 r., sygn. II SA/Gd 747/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak (spr.) Sędzia SO Jolanta Sudoł Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 24 marca 2011 r. sprawy ze skargi E. J. i E. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w z dnia 28 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżący E. i E.J. wnieśli skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 28 lipca 2010 r., którą uchylono decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z 10 maja 2010 r. o zatwierdzeniu skarżącym projektu budowlanego zamiennego dla budynku pensjonatowo-mieszkalnego na działce nr [...] w J. G.

Z akt administracyjnych wynikają następujące istotne okoliczności faktyczne.

Decyzją z 3 stycznia 2003 r. Burmistrz Miasta, m.in. w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy z 12 listopada 2002 r., udzielił G. i P. L. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] w J.G.

Decyzją z 17 września 2003 r. Wojewoda stwierdził nieważność decyzji Burmistrza Miasta z 3 stycznia 2003 r. Podstawą stwierdzenia nieważności było ustalenie, że osnowa decyzji nie odpowiada zatwierdzonemu nią projektowi budowlanemu - w osnowie stwierdzono, że pozwolenie na budowę dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zaś zatwierdzony nią projekt budowlany przewidywał zbudowanie pensjonatu z osiemnastoma pokojami z węzłami sanitarnymi. Ponadto podstawą stwierdzenia nieważności decyzji była sprzeczność projektu budowlanego z decyzją o warunkach zabudowy. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpoznaniu odwołania inwestorów, decyzją z 14 listopada 2003 r. utrzymał w mocy tę decyzję.

W związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji Burmistrza Miasta z 3 stycznia 2003 r. Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z 20 lutego 2004 r., na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego nałożył na G. i P. L. obowiązek sporządzenia i przedstawienia zamiennego projektu budowlanego z uwzględnieniem zmian wynikających z dotychczas wykonanych robót budowlanych. Wydając tę decyzję organ nadzoru budowlanego ustalił, że budowa nie została zakończona, gdyż wykonano stan surowy budynku z przykryciem go dachem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00