Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. I SA/Po 859/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie NSA Jerzy Małecki WSA Roman Wiatrowski (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2011 r. sprawy ze skargi P.W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej . z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego P.W. kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/R. Wiatrowski /-/M. Jaśniewicz /-/J. Małecki
Uzasadnienie
W dniu 2 czerwca 2010 r. P. W. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W złożonym wniosku wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że w dniu 10 grudnia 2009 r. zawarł na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem była maszyna offsetowa. Powyższa umowa zawarta została na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług przewyższała wartość początkową środka trwałego. Zgodnie z umową wartość przedmiotu leasingu miała być amortyzowana przez finansującego, a jego wynagrodzenie miało obejmować pierwszą ratę wynagrodzenia oraz raty okresowe (60 rat). Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL), stanowiące zgodnie z umową leasingu operacyjnego integralną część tej umowy, określały, że pierwsza rata jest płatna przed zaciągnięciem przez finansującego jakichkolwiek zobowiązań wobec zbywcy z tytułu nabycia przedmiotu leasingu lub w innym terminie wskazanym przez finansującego. Do umowy leasingu operacyjnego strony (finansujący i korzystający) zawarły dwa aneksy. Aneks nr 1 zawarty w dniu 10 grudnia 2009 r. odnosił się do weryfikacji po nabyciu przez finansującego przedmiotu leasingu - wartości przedmiotu przez rzeczoznawcę i wynikających z tej oceny konsekwencji w przypadku, gdy wartość przedmiotu leasingu będzie niższa, niż wynikająca z wartości określonej w umowie. W aneksie nr 2 zawartym w dniu 22 stycznia 2010 r. strony zgodnie oświadczyły, że wynagrodzenie finansującego, nazwane pierwszą ratą, stanowi wynagrodzenie finansującego za okres od dnia zawarcia umowy, tj. 10 grudnia 2009 r., do dnia odbioru przedmiotu leasingu przez korzystającego, tj. 14 stycznia 2010 r. W ramach pierwszej raty finansujący zamówił i dokonał nabycia przedmiotu leasingu od zbywcy i pozostawił przedmiot leasingu do dyspozycji korzystającego, który przedmiot leasingu odebrał. W grudniu korzystający otrzymał od finansującego fakturę VAT z dnia 22 grudnia 2009 r., w której finansujący określił m.in. datę sprzedaży (grudzień 2009 r.), datę wystawienia faktury (22 grudnia 2009 r.), termin zapłaty (30 grudnia 2009 r.) oraz określił, że faktura dotyczy "pierwszej raty przypadającej do zapłaty w grudniu 2009 r. zgodnie z umową leasingu". Korzystający uregulował zobowiązanie wobec finansującego do dnia 31 grudnia 2009 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right