Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 lutego 2011 r., sygn. I SA/Lu 940/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 lutego 2011 r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżony akt, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. K. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 13 grudnia 2007r. K. K. wniósł o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej sprzedaży udziału we współwłasności zabudowanej nieruchomości i udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntów.
Przedstawiając we wniosku stan faktyczny sprawy K. K. wskazał, że jest współwłaścicielem w 1/2 części zabudowanej nieruchomości składającej się z działek o łącznym obszarze 5903 m2. Udział w tej nieruchomości nabył umową zamiany z dnia 7 lipca 1998r. Jest też współużytkownikem wieczystym w 1/2 części nieruchomości składającej się z działek o łącznym obszarze 6880 m2 oraz współwłaścicielem w tych samych udziałach stanowiących odrębne nieruchomości budynków i urządzeń posadowionych na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym. Współużytkowanie wieczyste tej nieruchomości nabył umową sprzedaży z dnia 13 marca 1998 r. Przy nabyciu ww. działek nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie był bowiem podatnikiem podatku od towarów i usług. Udziały we własności nieruchomości oraz w użytkowaniu wieczystym nigdy nie były wykorzystywane do jego działalności gospodarczej. Na podstawie obowiązujących przepisów Kodeksu handlowego umową z dnia 25 lipca 2000 r. wraz z drugim współwłaścicielem na swoich udziałach we współwłasności nieruchomości i współużytkowaniu wieczystym nieruchomości, jako wkład niepieniężny (aport), ustanowili ograniczone prawo rzeczowe użytkowania do dnia 16 marca 2011 r. na pokrycie 34.200 udziałów w kapitale zakładowym "A" Spółka z o.o. Na podstawie umowy o ustanowienie użytkowania Spółka była uprawniona do zabudowy oddanych jej w użytkowanie gruntów i uzyskała zgodę współwłaścicieli (współużytkowników wieczystych) na dysponowanie nieruchomościami na cele budowlane w trybie art. 40 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.). Na użytkowanych gruntach Spółka wybudowała centrum handlowo-usługowe, w których lokale użytkowe zostały przez nią wynajęte na rzecz osób trzecich. Budowa budynków i budowli została zakończona przez Spółkę w 2000 r. Budynki i budowle w ewidencji środków trwałych "A" Sp. z o.o. są ujęte jako wybudowane na cudzym gruncie w rozumieniu art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ona dokonuje ich amortyzacji. Przy ich budowie dokonywała również obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów inwestycyjnych. K. K. oprócz udziałów w kapitale zakładowym Spółki nie otrzymał z tytułu ustanowienia użytkowania żadnych świadczeń lub korzyści. Wszelkie koszty i ciężary przypadające z nieruchomości i użytkowania wieczystego ponosi użytkownik -"A" Spółka z o.o. Wnioskodawca wraz z drugą osobą nie są wyłącznymi wspólnikami w Spółce, ponieważ w tej Spółce uczestniczą jeszcze dwie osoby fizyczne. W dniu 4 grudnia 2007 r. aktem notarialnym wnioskodawca wraz ze współwłaścicielem oraz ww. Spółka z o.o. zawarli z nabywcą, będącym inną Spółką z o.o. umowę, na mocy której: