Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. II SA/Go 26/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant st. sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2011 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] r. nr LV/505/10 w sprawie zakazu wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy na terenie Gminy I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2010 r. Rada Miejska uchwaliła uchwałą Nr LV/505/10 na podstawie art. 18 ust.1, art.40 ust. 3 i 4 oraz art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591) zakaz wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy na terenie Gminy.

Wojewoda, działając na podstawie art. 93 ust. 1 w/w ustawy, zaskarżył przedmiotowa uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. zarzucając jej istotne naruszenie art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda podał, że w myśl art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do właściwości rady należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile inne ustawy nie stanowią inaczej.

Stosownie do art. 40 ust.3 tej ustawy w zakresie nie uregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

W kwestionowanej uchwale Rada ustaliła definicję "tzw. dopalacza" oraz "wprowadzenia do obrotu". W myśl tych postanowień przez "tzw. dopalacze" należy rozumieć każdą substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działającą na organizm człowieka w sposób wywołujący zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i postrzeganiu rzeczywistości, która obrót nie podlega regulacji przepisami odrębnymi wydanymi z uwagi na psychoaktywną funkcję tej substancji. Natomiast " wprowadzenie do obrotu" zostało zdefiniowane jako nieodpłatne lub odpłatne udostępnienie tzw. dopalaczy osobom trzecim. § 2 uchwały określa cel dla którego uchwałę Rada podjęła, a mianowicie dla ochrony życia i zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Uchwała zawiera także sankcje za naruszenie zakazu wprowadzonego w § 2 uchwały - to jest karę grzywny w trybie i na zasadach kodeksu wykroczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00