Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. I SA/Gl 1082/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Grzegorz Granieczny, Beata Kozicka (spr.), Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi M. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kosztów opinii biegłego 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], nr [...] (nr konc. [...]) Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. - działając na podstawie art. 270a, 269 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60, z późn. zm., dalej o.p.) w związku z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych t.j. z 2007r. Dz. U. Nr 68, poz. 450 z późn. zm., (dalej: "ustawa podatkowa" lub "p.c.c.") - ustalił, wysokość kosztów postępowania w kwocie [...] złotych oraz termin i sposób ich uiszczenia.

Uzasadniając swoje stanowisko organ podatkowy wskazał, że zgodnie z przepisami art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli podatnik pomimo wezwania, o którym mowa w ust.3 powołanego powyżej przepisu, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Zaznaczył przy tym, iż jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca. Jednocześnie organ przypomniał, iż w ramach czynności sprawdzających, pismem z dnia 4 czerwca 2009r. podatnik nie zgodził się na podwyższenie wartości mieszkania do kwoty proponowanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, to jest do kwoty [...] złotych, lecz określił wartość mieszkania na kwotę [...] złotych. Powyższe - jak zaznaczył organ - skutkowało tym, że wartość ustalona przez biegłego w kwocie [...] złotych. przekracza o 33 % wartość podaną przez nabywcę w akcie notarialnym. Uznano zatem, że w tym przypadku ma zastosowanie przepis art. 6 ust.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem podatnik zobowiązany jest uiścić kwotę [...] złotych wynikającą z faktury nr [...] wystawionej w dniu [...] przez firmę A sp. z o.o. za sporządzenie operatu szacunkowego przez biegłego rzeczoznawcę, zgodnie z umową z dnia 15 września 2009r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00