Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 stycznia 2011 r., sygn. V SA/Wa 1392/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), , Protokolant sekretarz sądowy - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie: określenia kwoty długu celnego, kwoty podatku od towarów i usług oraz kwoty podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz B. P. kwotę 740 zł (siedemset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] Oddział Celny w [...] z dnia [...] października 2006 r. [...].

Organ II instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach i rozważaniach: w dniu 10 października 2006 r. zgłoszony został do procedury dopuszczenia do obrotu samochód osobowy marki Ford- Explorer (zgodnie ze zgłoszeniem celnym nr [...]).

Strona wnioskowała o zwolnienie tego samochodu od cła, od podatku VAT, oraz od podatku akcyzowego.

W dniu [...] października 2006 r. organ I instancji wydał decyzję, którą objął przedmiotowy samochód procedurą dopuszczenia do obrotu, określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego odmawiając jednocześnie zwolnienia tegoż pojazdu z należności celnych i podatkowych. W następstwie złożenia odwołania od powyższego rozstrzygnięcia Dyrektor Izby Celnej w [...] wydał decyzję nr [...] (z dnia [...] marca 2007 r.), którą utrzymał w mocy decyzję organu I Instancji.

Decyzja organu odwoławczego zaskarżona została do tutejszego Sądu, który wyrokiem z dnia 17 marca 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 2952/08 uchylił ją. W jego uzasadnieniu stwierdzono, że wydanie prawidłowej decyzji wymagało uprzedniego wyjaśnienia czy skarżący przed przyjazdem do Polski posiadał i użytkował sprowadzony pojazd przez okres, co najmniej 6 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00