Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Ol 979/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że na wniosek J. K. - właściciela m.in. działek o nr "[...]" położonych we wsi A, w obrębie A, w gminie A, działający z upoważnienia Starosty Geodeta Powiatowy wznowił postępowanie w sprawie wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów obrębu A, gmina A, wynikających z przeprowadzonych tam w latach 1985-1987 prac odnowienia ewidencji gruntów, zatwierdzonych decyzją Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta i Gminy w "[...]" z 1987r.

Po raz pierwszy rozpatrując sprawę organ I instancji decyzją z dnia "[...]" umorzył postępowanie w sprawie wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów obrębu A. Po rozpatrzeniu odwołania od tej decyzji Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z dnia "[...]" uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Rozstrzygnięcie organu II instancji zostało zaskarżone do tut. Sądu, który wyrokiem z dnia 18 lutego 2009r. (sygn. akt II SA/Ol 970/08) je uchylił. W orzeczeniu wskazano, że decyzja organu II instancji i poprzedzająca ją decyzja organu pierwszej instancji zostały wydane w trybie przepisów rozdziału 12 kpa na żądanie J. K.. Stosownie do art. 148 § 1 kpa podanie o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. Wznowienie postępowania następuje w drodze postanowienia, które stanowi podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do istoty sprawy (art. 149 § 1 i 2 kpa). Obowiązkiem organów obu instancji jest ustalenie czy wniosek o wznowienie postępowania wpłynął w terminie. Po stwierdzeniu, że nastąpiło uchybienie terminu, obowiązkiem organu I instancji jest wydanie decyzji odmawiającej wznowienia postępowania, gdyż wówczas nie dochodzi do merytorycznego rozpoznania sprawy. Gdyby organ nieprawidłowo wydał postanowienie o wznowieniu postępowania pomimo przekroczenia przez stronę miesięcznego terminu z art. 148 § 1 kpa, to przy braku możliwości wydania decyzji o odmowie wznowienia powinien z tej przyczyny umorzyć postępowanie wznowieniowe. Natomiast po rozpoznaniu sprawy co do istoty (po wznowieniu) organ wydaje jedno z rozstrzygnięć wskazanych w przepisach art. 151 § 1 i 2 kpa, przy czym nie przewidują one umorzenia postępowania jako bezprzedmiotowego, a takie rozstrzygnięcie wydał w kontrolowanej sprawie organ I instancji. Ponadto organy administracji rozstrzygając sprawę co do istoty (po wznowieniu) powinny mieć na uwadze, że uchylenie decyzji nie może już nastąpić po upływie okresów wskazanych w art.146 § 1 kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00