Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Lu 644/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, WSA Halina Chitrosz, Protokolant Asystent sędziego Maciej Skowroński, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Lu 644/10

UZASADNIENIE

1. Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 29 kwietnia 2010 r., który jako organ egzekucyjny uznał za nieuzasadnione zarzuty M. G. w sprawie prowadzenia egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego nr SI [...]/10.

Dyrektor Izby Skarbowej przedstawił stan sprawy, w którym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 15 grudnia 2009 r. ustalił M. G. zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia praw do spadku w kwocie 35.674 zł. Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2009 r. decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. W dniu 8 lutego 2010 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego wystawił tytuł wykonawczy nr SI [...]/10, obejmujący wynikające z powyższej decyzji zobowiązanie podatkowe. M. G. / zobowiązany / złożył zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji na podstawie art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji / Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm. - ustawa egzekucyjna /. W uzasadnieniu zarzutów zobowiązany argumentował, że decyzja stanowiąca podstawę prowadzenia egzekucji nie została doręczona jego pełnomocnikowi. Z tego względu nie powstało wynikające z niej zobowiązanie podatkowe. Zgodnie z art. 21 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa / o.p. / zobowiązanie podatkowe powstaje z chwilą doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00