Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Lu 645/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Anna Strzelec, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi "A" z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 2005 r. i grudzień 2005 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za listopad 2005 r. - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w [...], po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika A sp. z o.o. w [...] od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] określającej w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień 2005 r. kwoty zobowiązania podatkowego oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za miesiąc listopad 2005 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej podnosił, że wyniku przeprowadzonego postępowania organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że spółka dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług w okresie od miesiąca stycznia 2005 r. do miesiąca grudnia 2005 r. naruszyła obowiązujące w zakresie podatku VAT przepisy prawa podatkowego. W deklaracjach podatkowych VAT-7 za poszczególne miesiące 2005 r. spółka nie wykazywała wszystkich obrotów uzyskanych z tytułu świadczenia usług fryzjerskich oraz sprzedaży kosmetyków. Suma wszystkich obrotów uzyskanych z tytułu świadczonych usług, jak i sprzedaży kosmetyków w salonie fryzjerskim zarejestrowanych w wykorzystywanym systemie komputerowym firmy B oraz w arkuszach kalkulacyjnych jest wyższa od sprzedaży zaewidencjonowanej w księgach podatkowych. Komputerowe urządzenia ewidencyjne wykorzystywane były przez podatnika zarówno do dokonywania rozliczeń z klientami, jak i do rozliczeń magazynowych spółki. Zawierały one sprawdzalne informacje dotyczące między innymi: sporządzanych remanentów, zużycia materiałów, a także rozliczeń pracowników z ilości i wartości wykonanych usług. Zawierały także szczegółowe informacje o wszystkich transakcjach sprzedaży w salonie firmy A spółka z o.o. w okresie od stycznia 2002 r. do 13 października 2008 r. tj. do dnia poprzedzającego przeszukanie pomieszczeń zajmowanych przez spółkę na podstawie postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej [...] - Północ w [...] z dnia [...] sygn. akt Ko 71/08/kks. Dane z systemu oraz arkuszy kalkulacyjnych były wykorzystywane wyłącznie do wewnętrznych rozliczeń i nie były ujawniane w dokumentacji podatkowej czy księgowej spółki A. W konsekwencji zaniżenia obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia usług fryzjerskich oraz sprzedaży kosmetyków podatnik dokonał zaniżenia kwot podatku należnego w okresie od stycznia 2005 r. do grudnia 2005 r.