Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Kr 41/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie WSA Bożenna Blitek NSA Krystyna Kutzner (spr.) Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia 12 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za powtarzanie przedmiotu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Rektora Uniwersytetu na rzecz skarżącego kwotę 524,- ( pięćset dwadzieścia cztery złote ) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 29.10.2008 r. skarżący W. C. zwrócił się do Prodziekana Wydziału [...] Uniwersytetu, o wyrażenie zgody na ponowne umieszczenie przedmiotu - Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne - w deklaracji, bez konieczności uiszczania opłaty za powtarzanie roku. Skarżący podniósł, że w roku akademickim 2007/2008 umieścił w deklaracji ww. przedmiot, ale nie zarejestrował się w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studentów (usos) ani na ćwiczenia , ani na egzamin.

Skarżący zarzucił , że obowiązek uiszczenia opłaty za powtarzanie przedmiotu został na niego nałożony Zarządzeniem nr [...] Prodziekana Wydziału [...] Uniwersytetu d.s. studiów [...] z dnia [...] 2008 r., które - jego zdaniem - " nie ma wystarczającej podstawy prawnej".

Skarżący wskazując na art. 70 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 99 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2005 r, Nr 164, poz.1365 ze zm.) stwierdził , że uczelnia publiczna może pobierać opłaty za świadczone usługi edukacyjne związane z powtarzaniem określonych zająć na m.in. studiach stacjonarnych z powodu " niezadowalających wyników w nauce ".

W przypadku skarżącego, jego zdaniem, nie zostało spełnione kryterium "niezadowalających wyników w nauce ", gdyż nie przystąpił on do egzaminu z tego przedmiotu , natomiast zaliczył wszystkie obowiązkowe przedmioty przewidziane w programie studiów i ukończył trzeci rok prawa uzyskawszy nadwyżkę punktową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00