Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Go 644/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska- Pastuszko (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Głowacka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi I.P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru, określenia kwoty wynikającej z długu celnego, kwoty podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
I.P. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] stycznia 2010 r., w której określono wartość celną, kwotę wynikającą z długu celnego podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu, prawidłową kwotę podatku akcyzowego oraz prawidłową kwotę podatku od towarów i usług objętego procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu, sprowadzonego ze Szwajcarii używanego samochodu osobowego marki [...].
Jak wynika z akt, stan sprawy był następujący.
W dniu [...] stycznia 2008 r. na podstawie jednolitego dokumentu administracyjnego SAD nr [...] skarżący I.P. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze Szwajcarii, używany samochód osobowy marki [...] o pojemności silnika 1970 cm? , rok produkcji 1998. Skarżący zadeklarował wartość pojazdu na kwotę 500,00 CHF, zgodnie z załączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem (bez numeru) z dnia [...] stycznia 2008 r. , którego wystawcą była firma F ze Szwajcarii.
Po zwolnieniu towaru organ celny, stosownie do art. 78 ust. 1 i 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), dokonał z urzędu kontroli wyżej wymienionego zgłoszenia celnego, poddając weryfikacji, za pośrednictwem władz celnych kraju eksportu, m.in. dokument zakupu. Władze celne Szwajcarii nie potwierdziły autentyczności przedstawionego przez stronę rachunku wskazując, że nie istnieje podmiot widniejący jako sprzedający na dołączonym do zgłoszenia celnego dokumencie oraz że nie istnieje także adres, pod którym miał się ten podmiot znajdować.