Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Gl 921/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik,, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi Gminy L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], wydanym w wyniku powtórnego rozpoznania sprawy, Wójt Gminy L., działając z urzędu, pozytywnie zaopiniował wstępny projekt podziału nieruchomości położonych w T., oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...],[...] (własność K. T.) oraz [...] i [...] (współwłasność J. i J. M. oraz I. i C. N.).

Ww. postanowienie, jak wynika z jego części nagłówkowej, wydane zostało na podstawie art.93 ust.5, art.97 ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz. U. 2004, Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. Nr 261 poz. 2603) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. 2000, Nr 98 poz. 1071).

Na wydane przez organ I instancji postanowienie zażalenia wnieśli K. T., J. i J. M. oraz I. i C. N. K. T. zarzuciła, że projekt podziału różni się od planu zagospodarowania przestrzennego i podkreśliła, że wywłaszczenie nieruchomości może nastąpić tylko wtedy, jeżeli cel publiczny nie może być zrealizowany w inny sposób, a w tym przypadku drogę można przesunąć i wydzielić ją po połowie z obu stron. Działka nr [...] jest drogą prywatną i przebiega tylko wzdłuż jej działki nr [...], a Wójt Gminy nie wykazuje jej w postanowieniu, że została zajęta pod drogę. Wójt Gminy nie podjął też czynności zmierzających do zawarcia porozumienia i załatwienia sprawy ugodowo. Wskazała nadto, że granica wskazana przez geodetę biegłego sądowego pomiędzy działkami nr [...] a [...] nie została zatwierdzona wyrokiem sądowym, a więc winna być wykazana tak jak ustalono ją w 1992 r. W jej ocenie w wyniku postanowień Wójta Gminy sąsiedzi będą mieli dojazd kosztem jej działek gruntowych, bez uszczerbku na swoich nieruchomościach. Z kolei I. i C. N. oraz J. i J. M. podnieśli, że nie zgadzają się z wykonaną po wyroku sądowym dokumentacją bo po przesunięciu granic zmieniły się powierzchnie działek, a to nie zostało wykazane w postanowieniu Wójta. Ich zdaniem działka sąsiadów nie jest ogrodzona i nic nie stoi na przeszkodzie aby droga została wydzielona po połowie z ich działki i z działki sąsiada, tak jak to było uzgodnione z Wójtem jeszcze przed uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00