Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Gl 1061/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant referent - stażysta Aleksandra Gumuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia zażalenia w sprawie opłaty za korzystanie ze środowiska oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], Marszałek Województwa [...], działając w oparciu o art. 62 § 1 i § 4 w zw. z art. 55 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ustalił sposób zarachowania uiszczonej po terminie wpłaty z tytułu należności za korzystanie ze środowiska przez "A" SA w C. W uzasadnieniu wskazał, że opłata uiszczona po terminie staje się zaległością podatkową, od której podatnik winien uiścić odsetki. Jeśli dokonana wpłata nie pokrywa w całości kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami to zgodnie z art. 55 § 2 op. wpłatę zalicza się proporcjonalnie na poczet należności głównej oraz odsetek za zwłokę naliczonych na dzień zapłaty.

Pismem z dnia 26 marca 2010 r. "A" SA wniósł zażalenie na powyższe postanowienie kwestionując dokonany przez Marszałka Województwa [...] sposób zarachowania dokonanej po terminie opłaty. W zażaleniu tym "A" domagał się uchylenia zaskarżonego postanowienia w całości i stwierdzenie niemożności zarachowania wpłaty na należności przedawnione bądź o uchylenie tego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia zażalenia. W podstawie prawnej orzeczenia organ II instancji wskazał art. 144 w zw. z art. 134 k.p.a. W uzasadnieniu postanowienia Kolegium stwierdziło, że postanowienie organu I instancji zostało doręczone żalącemu się w dniu 23 marca 2010 r., natomiast zażalenie na to postanowienie oznaczone datą [...] r. zostało nadane za pośrednictwem Pocztex'u Kuriera Poczty Polskiej w dniu 31 marca 2010 r. SKO podjęło czynności procesowe zmierzające do ustalenia terminowości złożonego zażalenia, w tym celu odbyła się m.in. w dniu 25 czerwca 2010 r. rozprawa administracyjna. W toku tej rozprawy ustalono, że w dniu 30 marca 2010 r. pracownica kancelarii pełnomocnika strony złożyła przesyłkę zawierająca kilkadziesiąt zażaleń wraz z inną korespondencją oraz wypełnioną książką nadawczą w dziale masowych nadawców w Urzędzie Pocztowym Poczty Polskiej "[...]". Następnego dnia osoba ta odebrała w Urzędzie Pocztowym książkę nadawczą, w której wykreślono pozycję opisującą nadanie listu poleconego zawierającego m.in. przedmiotowe zażalenie. Przesłuchana pracownica Poczty Polskiej wyjaśniła, że list ten został komisyjnie wykreślony z książki nadawczej, bowiem jego waga przekraczała 2000 g, a zatem nie mógł zostać nadany jako list polecony. Przesyłkę tę w związku z tym pozostawiono następny dzień w celu uzgodnienia z nadawcą, jak ma zostać nadana. Pracownica kancelarii pełnomocnika żalącej się strony przesyłkę tę nadała zaś dopiero za pośrednictwem Pocztex'u w dniu 31 marca 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00