Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. IV SA/Wr 592/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Ożóg, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (spr.), , Protokolant Katarzyna Leśniowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 9 grudnia 2010 r. ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] działający z upoważnienia Burmistrza Miasta Ch. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ch. odmówił W. G. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz M. G. na okres od 1 listopada 2009r. do 21 kwietnia 2010r.

Jako podstawę swojego rozstrzygnięcia wskazał art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - zwanej dalej k.p.a. w związku z art. 3 pkt 9 art. 17, art. 24 ust. 3a) ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 ze zm.).

Uzasadniając swoją decyzję organ powołał treść art. 17 ust. 1 i ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Podał, że syn wnioskodawczyni, M., został zaliczony do osób niepełnosprawnych - czasowo do 21 kwietnia 2010r. W związku z brakiem w orzeczeniu stwierdzenia, że wymaga konieczności, stałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - odwołanie od powyższej decyzji złożyła W. G. i Sąd Rejonowy w L., w wyroku z dnia [...], sygn. akt [...] uwzględnił jej odwołanie. Ustalono, że wnioskodawczyni korzystała ze świadczenia pielęgnacyjnego w okresie od 1 maja 2004r. do 31 października 2008r., ostatnio przyznane świadczenie pielęgnacyjne na okres od 1 listopada 2008r. do 31 października 2009r. Z powyższego wynika, iż wnioskodawczyni nie po raz pierwszy ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne. Wobec tego w sprawie zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 3a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zdaniem organu I instancji ustawodawca nie wyjaśnił co należy rozumieć pod pojęciem "wydanie orzeczenia". Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności są decyzjami administracyjnymi i jako akt zewnętrzny będący władczym orzeczeniem woli organu administracji publicznej mogą być uznane za wydane z chwilą ujawnienia woli organu na zewnątrz struktur organizacyjnych i stworzenia adresatowi możliwości zapoznania się z treścią tego oświadczenia. Dopóki tak się nie stanie, akt ten nie wywiera skutków prawnych. Doręczenie decyzji lub jej ogłoszenie stanowi wprowadzenie jej do obrotu prawnego. Wobec tego, zdaniem organu, data wydania decyzji nie zawsze jest datą jej sporządzenia, czyli datą którą opatrzona jest decyzja. Podkreślono też, iż organy administracji mają obowiązek doręczania decyzji stronie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00