Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1166/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2010 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A sp. z o.o. Spółka komandytowa we W. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów wydana w dniu [...] r., uznająca za nieprawidłowe stanowisko skarżącej w przedmiocie obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynikało z jej treści skarżąca spółka A sp. z o.o. Spółka komandytowa zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zdarzenia przyszłego wskazując, że zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo- akcyjną, w której komplementariuszem zostałby obecny komplementariusz - osoba prawna (spółka z o.o.), zaś akcjonariuszami byłby osoby fizyczne. Po przekształceniu wspólnikom przysługiwałby prawa udziału w zyskach spółki komandytowo - akcyjnej (SKA) wykonywane poprzez wypłatę dywidendy.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego skarżąca, działając jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, sformułowała następujące pytania: czy otrzymanie przez akcjonariusza dywidendy wypłaconej przez skarżącą jako SKA będzie się wiązało z powstaniem przychodu podatkowego po stronie akcjonariusza w dacie jej otrzymania, a w rezultacie z obowiązkiem zaliczkowego opodatkowania w trakcie roku podatkowego oraz w jaki sposób należy opodatkować wypłatę dywidendy przez SKA na rzecz akcjonariusza będącego osobą fizyczną.

Przedstawiając własny pogląd skarżąca, przywołując regulacje kodeksu spółek handlowych (ksh), opisała instytucje SKA oraz prawa i obowiązki jej wspólników, ze szczególnym uwzględnieniem statusu akcjonariusza. Podkreślała przy tym różny sposób uczestniczenia w zyskach spółki przez komplementariusza i akcjonariusza, co jej zdaniem prowadzi do wniosku, że przychód pierwszego ze wspólników winien być opodatkowany w ten sam sposób co przychód wspólników innych spółek osobowych, natomiast w odniesieniu do akcjonariusza należy zastosować regulację art. 347 § 1 ksh. Zgodnie z powołanym przepisem akcjonariuszowi SKA służy prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, przeznaczonym do wypłaty przez walne zgromadzenie, przy czym uprawnionymi do dywidendy będą tylko akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00