Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1619/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant ref. staż. Katarzyna Smaga po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi P. C. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia [...] czerwca 2010 r. Nr [...] w przedmiocie nadpłaty w związku z uiszczeniem opłaty z tytułu udzielenia zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie instalacji lub napraw oraz sprawdzania przyrządów pomiarowych stosowanych w transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] kwietnia 2010 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Głównego Urzędu Miar na rzecz skarżącego P. C. kwotę 3 317 (trzy tysiące trzysta siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] Prezes Głównego Urzędu Miar wydał decyzję zezwalającą P. C. (dalej też jako skarżący) na wykonywanie działalności w zakresie instalacji lub napraw oraz sprawdzania przyrządów pomiarowych stosowanych w transporcie drogowym - tachografów samochodowych. Jednocześnie organ powołując się na dyspozycję § 9 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 października 2004 r. w sprawie opłat za czynności urzędowe wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy (Dz. U. Nr 229, poz. 2309) określił opłatę w wysokości 30 000 zł, jaką za wykonane czynności urzędowe, związane z wydaniem wskazanej powyżej decyzji skarżący powinien uiścić. Wskazana kwota została uiszczona przez skarżącego w dniu [...] maja 2005 r.

Następnie pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r. skarżący wniósł o zwrot nadpłaty w wysokości 30 000 zł za udzielenie zezwolenia nr [...]. Podniósł, iż w czasie wydawania przedmiotowej decyzji, ustawa - Prawo o miarach, nie nakładała obowiązku poniesienia opłaty za decyzję zezwalającą na sprawdzanie przyrządów pomiarowych. Dopiero nowelizacja tej ustawy z dnia 29 listopada 2005 r. wprowadziła opłaty za wydanie tego typu decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00