Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Po 757/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 08 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi E. F. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2010 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100,- zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ T. Świstak /-/ M. Kwiecińska /-/ A. Łaskarzewska

Uzasadnienie

W dniu 4 maja 2010 r. E. F. zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Kierownik UdsKiOR) o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej przez III Rzeszę. We wniosku wskazał, że od lipca 1940 r. do marca 1945 r. wykonywał pracę przymusową w niemieckim gospodarstwie rolnym we wsi M. prowadzonym przez Niemca E. S.. Został do niej skierowany przez niemiecki Arbeitzandt. Pracował tam jako pracownik fizyczny po 9 godzin dziennie przy obsłudze inwentarza. Wcześniej zamieszkiwał w wsi T., powiat C.. Do wniosku załączył zaświadczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w P. z dnia 19 października 1999 r., w którym stwierdzono, że E.F. jest uprawniony do dodatku do emerytury z tytułu pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

W odpowiedzi na wniosek Kierownik UdsKiOR zwrócił się do E. F. o jego uzupełnienie poprzez przesłanie opinii właściwego stowarzyszenia osób poszkodowanych.

E. F. przedłożył organowi pozytywną opinię Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Pil. z dnia [...] 2010 r. Do opinii dołączył zaświadczenie Wójta Gminy L. z dnia [...] 2000 r., w którym potwierdzono, że we wsi M. w okresie od 1940 do 1 marca 1945 r. znajdowało się gospodarstwo rolne będące pod zarządem Niemca E. S.. Przedłożył również zeznania świadków J. G. i L. K.. Jako osoby, które w okresie okupacji niemieckiej wykonywały pracę przymusową w tej samej wsi potwierdzili oni fakt wykonywania pracy o takim samym charakterze przez E. F. w gospodarstwie rolnym E. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00