Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Po 752/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi VS sp. z o.o. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]. nr [...]. w przedmiocie uznania za nieuzasadnione stanowiska wierzyciela w kwestii złożonych zarzutów na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego oddala skargę /-/ R. Wiatrowski /-/ K. Nikodem /-/ W. Zygmont
Uzasadnienie
W dniu[...]. spółka z o.o. V.S. z siedzibą w W. złożyła deklarację dla podatku od gier za styczeń 2010r., w której zadeklarowała podatek w kwocie [...]zł. Powyższe należności nie zostały zapłacone, stąd w dniu [...]r. do strony skierowane zostało upomnienie, a następnie wystawiono tytuł wykonawczy w dniu [...]r. Organem egzekucyjnym w niniejszej sprawie jest Dyrektor Izby Celnej w W..
Zobowiązany wniósł do Dyrektora Izby Celnej w W. zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, które wpłynęły do organu egzekucyjnego [...]r., jako podstawę wskazano art. 33 pkt 1 i 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229 poz. 1954, ze zm.), dalej zwaną u.p.e.a. Zobowiązany podniósł, że obowiązek wskazany w tytule wykonawczym nie istnieje oraz tytuł wykonawczy nie spełnia wymogów określonych w art. 27 u.p.e.a. Nieistnienie obowiązku wynika z tego, że pismem z dnia [...]r. spółka złożyła wniosek o potrącenie kwoty zaległości wynikającej z deklaracji za styczeń 2010 r. z wierzytelnością w stosunku do Skarbu Państwa. Zdaniem spółki w przypadku dokonania potrącenia obowiązek wygaśnie całości ze skutkiem od dnia złożenia wniosku o potrącenie, skutek w postaci potrącenia powstanie wcześniej niż data wszczęcia egzekucji administracyjnej. Ponadto zobowiązany wskazał, że przy piśmie z dnia [...]r. Spółka złożyła w organie podatkowym korektę deklaracji dla podatku od gier za styczeń 2010 roku deklarując podatek w kwocie[...] zł., ponieważ w deklaracji za styczeń 2010 r. spółka błędnie zadeklarowała podatek w wysokości [...]zł. Oznacza to, zdaniem zobowiązanego, że egzekwowana należność nie istnieje w wysokości wskazanej w tytule wykonawczym. Korekty złożone przed wszczęciem postępowania podatkowego pozostają skuteczne do czasu ich ewentualnego wyeliminowania na skutek wydania decyzji wymiarowej. Nadto zobowiązany zauważa, że w procedurze uchwalania ustawy o grach hazardowych doszło do naruszenia przepisów Dyrektywy 98/34/WE, która zobowiązuje państwa członkowskie do notyfikowania Komisji każdego projektu przepisów technicznych. Z uwagi na brak notyfikacji projektu ustawy o grach hazardowych należy przyjąć, zdaniem zobowiązanego, że przepisy tej ustawy są nieskuteczne wobec spółki, która na niezgodność ustawy z prawem europejskim się powołuje .