Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Łd 991/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym za czerwiec 2007 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz A Spółki z o.o. w K. kwotę 3.755,- (trzy tysiące siedemset pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Ł. z dnia [...] r., określającą Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za czerwiec 2007 r.
W następstwie kontroli przeprowadzonej w Spółce przez pracowników [...] Urzędu Skarbowego w Ł. kontroli, w zakresie prawidłowości rozliczenia z budżetem w podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2005 r. do października 2007 r. stwierdzono, że w badanym okresie podmiot kontrolowany, poprzez zastosowanie błędnej kwalifikacji statystycznej (tj. PKWiU: 15.71.10-00) nieprawidłowo opodatkował sprzedaż towarów - pasz oraz dodatków paszowych produkowanych na bazie drożdży piwowarskich przeznaczonych dla zwierząt gospodarskich - o nazwach [...] i [...], stosując preferencyjną stawkę 3% w miejsce stawki podstawowej 22%.
W wyniku powyższych ustaleń Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w Ł. decyzją z dnia [...] r. określił skarżącej spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za kwiecień 2007 r. W ocenie organu pierwszej instancji sprzedawane przez skarżącą wyroby, zgodnie m. in. z ostatecznym i prawidłowym grupowaniem wykazanym przez właściwe organy statystyczne (pismo Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł. z dnia 9 stycznia 2007 r., pism Prezesa GUS z dnia 22 marca 2007 r. oraz z dnia 6 sierpnia 2008 r. ) należało sklasyfikować według PKWiU - z 1997 r. w grupowaniu: 15.89.13 - "Drożdże (aktywne lub nieaktywne); inne mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe; gotowe proszki do pieczenia", co oznaczało w ocenie organu, ze dostawy krajowe przedmiotowych towarów w kontrolowanym okresie podlegały opodatkowaniu według stawki podstawowej 22%, a nie 3%.