Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Lu 733/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie WSA Jerzy Drwal (spr.),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 grudnia 2010r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. -oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej rozpatrzył odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] grudnia 2009 r. w przedmiocie określenia K. S. zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w kwocie 12 502,70 zł uchylił tę decyzję w całości i orzekając merytorycznie w tej sprawie określił zobowiązanie w wymienionym podatku w kwocie niższej - 12 315 zł.
W uzasadnieniu wskazano, że podstawą wydania decyzji przez organ I instancji były ustalenia dokonane w postępowaniu kontrolnym, z których wynika, że prowadząc ewidencję przychodów dla potrzeb zryczałtowanego podatku dochodowego za rok 2004, podatnik nieprawidłowo podzielił przychody z tytułu świadczenia usług pogrzebowych udokumentowanych fakturami VAT na usługę pogrzebową i sprzedaż trumny. Do tak podzielonych przychodów podatnik stosował zróżnicowane stawki ryczałtu w wysokości: 8,5% dla usług pogrzebowych i 3% dla sprzedaży trumny. Tymczasem działalność podatnika polegająca na kompleksowym świadczeniu usług pogrzebowych powinna być - zdaniem organu I instancji - opodatkowana stawką ryczałtu przewidzianą dla usług, tj. 8,5%.
W odwołaniu od decyzji organu I instancji pełnomocnik podatnika wnosił o uchylenie decyzji organu I instancji ewentualnie o jej ponowne rozpatrzenie przez ten organ zarzucając, że decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu argumentował, że zastosowana stawka ryczałtu była zgodna z uzyskaną wykładnią wydaną przez organ podatkowy i brzmieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. Podkreślił, że dla celów podatku od towarów i usług dokonywane transakcje traktowane były jako jedna czynność
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right