Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. II SA/Wr 489/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Julia Szczygielska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus (spr.) Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 listopada 2010r. sprawy ze skargi E. i S. B. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu; III. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł(słownie: sto zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] D.Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego działając na podstawie art. 59 § 1, art. 58 § 1 w związku z art. 123 kodeksu postępowania administracyjnego odmówił S. B. przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] r. Nr [...] nakładające na E. i S. B. karę w wysokości 60000 zł (sześćdziesiąt tysięcy złotych) z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego - budynku biurowo-socjalnego z funkcją mieszkalną zlokalizowanego na działce nr [...] przy ul. P. [...] w L.

W uzasadnieniu orzeczenia organ odwoławczy podał, że opisane powyżej postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. nie zostało przez strony postępowania zaskarżone w ustawowo zakreślonym 7-dniowym terminie do wniesienia zażalenia, natomiast w dniu 30 kwietnia 2010r. do organu pierwszej instancji wpłynął wniosek S. B. do przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.

W dalszej części uzasadnienia wojewódzki organ nadzoru budowlanego wyjaśnił, że przywrócenie terminu jest instytucją procesową mającą na celu ochronę jednostki przed negatywnymi skutkami uchybienia terminu dla podjęcia czynności procesowej przez stronę lub uczestników postępowania. Ma ona zastosowanie wyłącznie do terminów dokonania czynności procesowych np. terminu do wniesienia odwołania (zażalenia), a nie ma zastosowania do terminów materialno-prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00